GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

DİYANET İŞLERİ (ATATÜRK)

Aşağa gitmek

DİYANET İŞLERİ (ATATÜRK)

Mesaj  YUSUF Bir Cuma Nis. 30, 2010 8:12 am

Atatürk'ün dindar olup olmadığı,nasıl ibadet ettiği tartışmalarına Diyanet İşleri Başkanlığı da katıldı. Başkanlık tarafından yayımlanan Diyanet Dergisi bu ayki sayısında ilginç bir konuya yer verdi. "Atatürk ün Peygamber anlayışını" irdeleyen yazıda, "Dolmabahçe Saray...ı ve Çankaya Köşkü, onun hafızları çağırıp sık, sık Kuran okutmasına tanık olmuştur" denildi. Yazıda, Atatürk ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden önce okuduğu bir hutbe örnek gösterildi ve "Atatürk, camide minberde cemaate hutbe okuyan ilk ve tek cumhurbaşkanıdır" denildi. Yazı Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi nde görev yapan Doç. Dr. Selim Özarslan tarafından kaleme alındı. "Atatürk ün Peygamber Anlayışı" başlıklı yazıda dikkat çeken bölümler şöyle: FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPARDI ATATÜRK'ÜN KURAN'A BAĞLILIĞI: Atatürk ün Kuran a bağlılığını ve sevgisini de, Kitab-ı Ekmel yani Mükemmel Kitap olarak isimlendirerek belirtmiştir. Onun Kuran a olan muhabbeti her yerde sürmüş, Dolma bahçe Sarayı ve Çankaya Köşkü onun bu sevgisine hafızları çağırarak sık, sık Kuran okutmasıyla tanık olmuştur. Yine Kuran ayetleri üzerine araştırma ve incelemeler yapmış, meşhur din bilginleri ve hafızlarla meal ve tefsir konularında fikir teatisinde bulunmuştur. DİNİ KENDİ DİLİNDE ÖĞRENMEK: Atatürk hadislerin Türkçe’ye çevrilmesini sağladı. Söz konusu çalışmalarla Müslüman Türk milletinin kendi dinini ana metinlerinden öğrenme imkânına kavuşmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Bu çalışmalara ulemadan da tepki gelmiştir. Dönemin sosyal ve politik şartları bu projenin devamlılığına imkân tanımamıştır. HUTBE OKUDU: Atatürk minberden cemaate hutbe okuyan ilk ve tek cumhurbaşkanıdır. Atatürk ün din ve Tanrı tasavvurunu en güzel anlatan konuşmalarından biri de 7 Şubat 1923 te, Balıkesir Zagros Camisinden yapmış olduğu hutbesidir. İBADET ANLAYIŞI: Atatürk ün dinin asıl unsurlarından olan ibadetle ilgili düşünceleri, dinin belirlediği ve Hz. Peygamber in uygulamasıyla aktüelleştirdiği formel biçimiyle, yaratan-yaratılan arasındaki samimi irtibatı temsil eden ibadet felsefesiyle ahenkli bir uyum halindedir. İlahiyatçı Doç. Dr. Selim Özarslanın makalesinde, "Atatürk camide minbere çıkarak cemaate hutbe okumuş ilk ve tek cumhurbaşkanıdır" deniyor.
avatar
YUSUF
Admin

Mesaj Sayısı : 248
puan : 12314
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 28
Nerden : ANKARA

http://galibi.postalboard.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz